Menu Zamknij

Dolina Słupi

Kajaki - Dolina Słupi

Pomorze to niezwykle malowniczy i atrakcyjny dla turystów obszar, na terenie którego nie brak ani cennych zabytków, ani malowniczych zakątków. Jednym z nich jest Dolina Słupi, która – jako największy park krajobrazowy na terenie województwa pomorskiego może się okazać ciekawym celem przyrodniczej wycieczki. Jakie atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy zdecydują się na wizytę w tym miejscu?

Dolina Słupi

Park Krajobrazowy Doliny Słupi to jeden z najciekawszych i najstarszych parków tego typu w Polsce. Piękna rzeźba terenu jest tu dziełem lodowca, po którym pozostały zarówno niewielkie pagórki, jak i wzniesienia morenowe. Wydmy oraz jeziora to kolejne atrakcje turystyczne, dzięki którym Dolina Słupi jest chętnie odwiedzana przez wycieczki.

Malownicza sceneria nie jest jednak jedynym walorem tego miejsca. Na terenie tego niezwykłego parku czeka na turystów niezwykle bogaty świat przyrody, który najwspanialej reprezentowany jest przez rośliny. Piękne lasy, w których gatunkiem dominującym jest sosna, zajmują tu znaczną część powierzchni.

Wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się jednak i tutejsze torfowiska, na których można spotkać się z rzadkimi gatunkami roślin oraz ptaków. Perkozy, trzciniaczki oraz bociany czarne to gatunki, dzięki którym Dolina Słupi jest wyjątkowo atrakcyjna dla ornitologów. Liczne gatunki ryb oraz typowe dla polskich lasów zwierzyna sprawiają, że Dolina Słupi naprawdę może oczarować swym przyrodniczym bogactwem.

Dodatkowym walorem tego miejsca jest spora ilość rezerwatów przyrody, w granicach których chronione są największe unikaty pomorskiej przyrody.

Park krajobrazowy

Sam park krajobrazowy może się pochwalić gęstą siecią szlaków turystycznych, dzięki którym można odkrywać najważniejsze atrakcje turystyczne znajdujące się w tej malowniczej dolinie.

Elektrownia wodna na Krzyni oraz tajemnicze grodziska powiązane z ludnością kultury łużyckiej to najważniejsze ciekawostki na terenie parku.

Ciekawe zabytki można tu jednak ujrzeć w wielu miejscach. Sam Bytów może zadziwić swą zabudową, choć i w okolicznych miejscowościach nie brak perełek dawnej architektury.

W Dębnicy Kaszubskiej można ujrzeć kościół z XVI wieku, który uwagę przyciąga swą ryglową konstrukcją. Ciekawie prezentuje się też dwór w Sierakowie Słupskim oraz pałac w Motarzynie.

Są to zabytki mniej znane, jednak z całą pewnością warto zwrócić na nie uwagę podczas wycieczki Doliną Słupi.